Jdi na obsah Jdi na menu
 


PZL W-3A Sokol

2. 4. 2010
 

EC
            135
W-3 Sokol je první helikoptéra, která byla plně navržena a zkonstruována v Polsku. Jedná se o nejsilnější současnou prodejní naději PZL Swidnik.

W-3 Sokol byl vyvinut koncem osmdesátých let a konstrukčně vycházel z Mi-2. První let Sokola proběhl 16. listopadu 1979. Získal certifikaci v Polsku, Rusku, Spojených státech a Německu. Následující poměrně zdlouhavý vývojový program umožnil produkci až v roce 1985. Swidnik začal okamžitě s prodejem, aby získal peníze na vývoj lepšího W-3A, který měl možnost získat "západní" certifikaci. Certifikace US FAR Pt 29 standard mu byla udělena v květnu 1993, zatímco německá certifikace byla udělena až v prosinci téhož roku.

Sokol je nabízený v několika variantách a je schopný vykonávání řadu typických vrtulníkových misí, včetně přepravy osob, VIP, nákladu, EMS, evakuace raněných a nemocných, boj s požáry a SAR .

W-3A se u armády České republiky osvědčil hlavně při záplavách na Moravě v roce 1997. Od 26.10. 2007 je nasazována dvojice vrtulníků SAR v novém červeno-bílém zbarvení.

 

Detaily

Kapota motorů
Výfuková roura
Zadní dveře
Sání motorů
Odkrytý motor
Ochrana vyrovnávacího rotoru
Rotorová hlava
vyrovnávací rotor
Jeřáb
Přístrojová deska
       
   
Interiér SAR verze
   

 

Technické parametry

Výrobce:

PZL - Swidnik Polish aviation works

Pohon:

PZL - 10W

max. výkon:

846 kW

Maximální rychlost:

256 km/h

Maximální letová výška:

6.000 m